دقیقاً از چه زمانی اختراع من تحت حمایت قرار گرفته و شخص دیگری نمی تواند آن را ثبت کند؟

در صورت کامل بودن مدارک ارسالی شما ؛ حداکثر ظرف مدت 1 هفته پس از ارسال و تکمیل مدارک و تدوین آنها اظهارنامه تحویل سازمان مالکیت های صنعتی و معنوی می شود. تاریخ ثبت اختراع نیز همین زمان خواهد بود

 

معاهده بين المللي همکاری ثبت اختراع (PCT) چیست ؟

معاهده همکاری ثبت اختراع یک معاهده بین المللی است، که بوسیله سازمان جهانی مالکیت معنوی اداره می شود، و جمهوري اسلامي ايران در مهرماه 1392 نيز بعنوان يكي از 148 عضو این معاهده پيوسته است . سیستم PCT این امکان را فراهم می کند که شما برای اختراع خود ازطریق تسلیم یک اظهارنامه بین المللی واحد، بجای اظهارنامه های متعدد جداگانه در کشورها و اتحادیه های منطقه ای متعدد، حمایت اختراعی کسب نمائید . البته صدور و اعطای حق اختراع در نهایت از وظایف ذاتی ادارات ملی و منطقه ای است که به اختصار فاز ملی نامیده می شود .

 

برای ثبت اختراع باید نمونه ساخته شده را نیز ارسال کنیم؟

سازمان مالکیت های صنعتی باید مطمئن شود که اختراع ساخته شده است بنا براین تصویر ، فیلم و مدارکی که این موضوع را ثابت کند کافیست

 

از کجا بدانیم که با ارسال اطلاعاتمان به سامانه ثبت اختراع از لحاظ سرقت ایده به مشکلی بر نمی خوریم؟

شرکت افق پژوهش نیکان یک تشکیلات خدمت رسانی است و هدف از تاسیس آن در درجه اول گره گشایی از کار نخبگان و مخترعینِ اکثراً جوانیست ، که برای ثبت اختراع نیازمند راهنمایی و کمک می باشند. این مرکز دارای مجوز ثبت اختراع از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می باشد از طریق تماس یا حتی مراجعه به این مرکز قابل احراز است. از طرفی جهت اطمینان خاطر مخترعان گرامی به همراه گواهینامه ثبت اختراع ؛ کلیه مدارک و اطلاعات اختراع به نشانی مخترع ارسال شده و رسیدی مبنی بر این که هیچ مدرکی در این مرکز باقی نمانده به فرد مخترع تحویل می شود

 

دقت در تدوین متون اختراع چه اهميتي دارد :

با توجه به اینکه گواهینامه اختراع ، حقوق انحصاری یک محصول ، فناوری و یا تکنولوژی را برای مدت حداکثر 20 سال بوجود می آورد . ذکر این نکته مهم است که متون ثبت اختراع و بخصوص ادعانامه تعیین کننده حدود اختراع می باشد . بنابراین  تدوین متون ثبت اختراع از نظر حقوقی دارای اهمیت فراوانی است و نگارش توصیف و به خصوص ادعانامه اختراع نیازمند اشراف کامل به قوانین و تجربه در این زمینه است .
بارها و بارها مشاهده شده است مخترعینی که با زحمت فراوان به اختراعات خوبی دست یافته اند ، اما متاسفانه به دلیل سهل انگاری در زمان ثبت اختراع به جزییات تدوین و نگارش متون توجه نکرده و پس از مدتی سودجویان از آن اختراع سوء استفاده نموده و از طرفی چون متون اختراع به درستی تنظیم نشده است در دعاوی قضایی بوجود آمده مخترع کار به جایی نبرده و یا با مشکلاتی برای احقاق حق خود مواجه می شود .
لذا اکیدا به مخترعین عزیز توصیه می شود برای تنظیم متون اختراع خود از مشاور و کارشناس در این زمینه کمک بگیرند .

 

جستجوی اختراعات ثبت شده :

با توجه به اینکه یکی از شرایط ثبت اختراع ، جدید بودن طرح در دنیا می باشد . به کمک سایتهای موجود در اينترنت ( همانند گوگل پتنت  ، اداره مالكيت صنعتي ايران و ... ) میتوانید از جدید بودن طرح خود اطمینان حاصل نمایید .

در سطح بين المللي موتورهای جستجوی متفاوتی برای جستجوی اختراع در سطح بین المللی وجود دارد که برخی از آنها هزینه داشته و برخی رایگان هستند. یکی از پر طرفدارترین موتورهای جستجوی پتنت ؛ Google Patent Search می باشد که بزرگترین مزیت آن که باعث محبوبیت آن نیز شده است ، محیط کاربر پسند آن است.

این موتور جستجو ، از بانک اطلاعات اداره ثبت اختراعات آمریکا  (USPTO) و اداره ثبت اختراعات اروپا (EPO) بهره می گیرد و تمامی اسناد مربوط به پتنت ها را به صورت فایلهای PDF نمایش می دهد.

 

توصيف اختراع :

خلاصه توصيف فقط براي بيان اطلاعات اختراع به كار مي‌رود و نمي‌تواند مبناي تفسير براي تعيين حدود ادعا باشد.

توصیف اختراع باید صریح و همراه با جزئیات کامل و مشتمل بر نکات زیر باشد:
الف) عنوان اختراع به گونه ای که دراظهارنامه ذکر گردیده است.
ب ) زمینه فنی اختراع مربوط.
ج ) مشکل فنی و بیان اهداف
د ) شرح وضعیت دانش پیشین و سابقه پیشرفت هایی که در ارتباط با اختراع ادعایی وجود دارد.
هـ) ارائه راه حل برای مشکل فنی موجود همراه با شرح دقیق.
و ) توضیح اشکال، نقشه و نمودارها.
ز ) بیان واضح و دقیق مزایای اختراع ادعایی.
ح ) ذکر صریح کاربرد.
ط ) توضیح حداقل یک روش اجرایی برای به کارگیری اختراع.