برای تبدیل شرکت به شرکت دانش بنیان چه باید کرد؟

شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از ارکان مورد توجه در سیاست‌های اقتصادی کشور در حال حاضر هستند و حمایت از آنها جزو اولویت‌های دولت است. شرکت افق نیکان، پیشرو در زمینه ارائه مشاوره و کمک به ثبت و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور است.

تعریف شرکت‌های دانش‌بنیان

بر اساس ماده اول مصوبات مجلس و دولت در سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۱، شرکت دانش‌بنیان، یک مؤسسه یا شرکت خصوصی یا یک تعاونی است که در زمینه فناوری‌های روز و با ارزش افزوده بالا به خصوص در تولید نرم افزارهای مرتبط ایجاد شود.

طبق ماده دوم، شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌ها یا مؤسساتی که در زمینه فناری‌های نوین و برتر، با ارزش افزوده بالا و به عبارتی در جهت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه فعالیت می‌نمایند.

جزییات بیشتر در این زمینه را می‌توانید در بخش دانش‌بنیان در سایت افق نیکان مطالعه کنید.

شرکت دانش‌بنیان چگونه به وجود می‌آید؟

برای ثبت یک شرکت دانش‌بنیان ابتدا باید شرکتی را بصورت حقوقی ثبت کرده باشید. اغلب توصیه می‌شود به دلیل ساختار منسجم و قانونی بسیار خوب شرکت‌های سهامی خاص، این قالب برای شرکت انتخاب شود اما با این وجود تفاوتی ندارد که شرکت شما تضامنی باشد، سهامی عام یا خاص باشد و یا حتی تعاونی و یا سایر شرکت‌های حقوقی باشد؛ آنچه حائز اهمیت است، داشتن یک شرکت حقوقی متناسب با قوانین تجاری ایران است.

ثبت شرکت دانش‌بنیان

اگر شرکت ثبت‌شده شرایط تبدیل به شرکت دانش‌بنیان را داشته باشد و خود را بر اساس ممیزی فکری و دانش خود، لایق استفاده از مزایای شرکت‌های دانش‌بنیان بداند، می‌تواند برای ثبت نام ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام کند.

برای این منظور باید دو نوع شاخص را در نظر داشته باشید. شاخص‌های عمومی و یا کلی، و شاخص‌های اختصاصی که به ترتیب زیر هستند.

شاخص‌های عمومی شرکت‌های دانش‌بنیان

 • طبق قانون شرکت‌های دانش‌بنیان، باید حداقل دو سوم موسسین این شرکت‌ها دو مورد از شرایط زیر را احراز نمایند:
 • مدرک لیسانس یا بالاتر داشته باشند
 • حداقل سه سال سابقه مدیریت و یا فعالیت علمی داشته باشند
 • یک اختراع داخلی و یا بین‌المللی ثبت شده داشته باشند
 • نیمی از درآمد شرکت از دستاوردهای علمی و پژوهشی شرکت در یک ساله اخیر باشد (اگر شرکت تازه تاسیس و در مرحله تجاری‌سازی است باید مشتری تضمینی داشته باشد و یا بازار هدف مشخصی داشته باشد)
 • شرکت باید حداقل به مدت 6 ماه برای حداقل 3 نفر بیمه رد کرده باشد

 

شاخص‌های اختصاصی شرکت‌های دانش‌بنیان

 • تولید کننده کالاهای در حوزه دانش‌بنیانی باشند
 • تولیدات شرکت باید دانش‌بنیان باشد و آن را در قالب کالای جدید عرضه کرده باشد و دانش آن باید کاملا در دست خود شرکت و به دست آمده باشد یعنی ایجاد و تولید دانش با استفاده از تحقیق و توسعه و کارهای علمی باشد.

در نتیجه شرکت‌هایی که شرایط فوق را داشته باشند می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارزیابی شرکت ثبت نام نمایند.

مدارک مورد نیاز برای ارائه توسط متقاضیان ارزیابی شرکت دانش‌بنیان

 • رزومه مشخص و دقیق شرکت
 • آخرین اظهارنامه مالیاتی مربوط به شرکت که برای سازمان مالیاتی کشور ارسال شده است
 • لیست بیمه شرکت و وضعیت حقوق و دستمزد و مزایای کارکنان شرکت

پس از ارائه این مدارک و ثبت درخواست در سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان، زمانی برای ارزیابی شرکت توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان به شرکت اختصاص داده می‌شود و در صورت موفقیت در این ارزیابی، مراحل ثبت شرکت دانش‌بنیان انجام خواهد شد.

لازم به توضیح است که شرکت‌ها به همراه مدارک خود باید طرح دانش‌بنیانی خود را هم ارائه نمایند. در بررسی موضوع دانش‌بنیان بودن یک شرکت کلیه اطلاعات کارکنان، مدیران و سهامداران شرکت بررسی می‌شود تا مجوز دانش‌بنیان بودن صادر شود لذا لازم است شرکت شرایط خود را به خوبی در نظر داشته باشد.

پس از اینکه شرکت دانش‌بنیان ثبت شد، شرکت‌ها تنها برای مدت یک سال می‌توانند دانش و تحقیقات خود را در قالب طرح‌های صنعتی و تجاری ارائه نمایند و تنها یک بار این زمان برای یک سال دیگر تمدید خواهد شد. لذا شرکت‌هایی که می‌خواهند از خدمات شرکت دانش‌بنیان بهره مند باشند باید نهایتاً ظرف این مدت کالاها و خدمات دانش‌بنیانی خود را تجاری‌سازی و عملیاتی کنند.

در صورت عملی شدن ایده شرکت‌های دانش‌بنیان باید این شرکت‌ها محصولاتی را ارائه نمایند که نیاز به تحقیق و توسعه متوالی داشته باشد و اینگونه نباشد که با یک بار رونمایی و تجاری شدن قابلیت رشد و بهبود دیگر نداشته باشد و با تحقیق و توسعه بهتر نشود.

حمایت‌های دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان

 • معافیت از پرداخت مالیات
 • دریافت عوارض حقوق گمرکی
 • بهره‌مندی از سود بازرگانی
 • بهره‌مندی از عوارض مالیاتی برای 15 سال
 • استفاده از تسهیلات با سود کم و بازپرداخت طولانی مدت و حتی بی‌بهره

به یاد داشته باشید که شرکت‌هایی می‌توانند ادعای دانش‌بنیان بودن محصولات خود را داشته باشند که ضمن اثبات مبنای علمی و تحقیقاتی محصولاتشان، این محصولات دارای پیچیدگی‌های فنی زیاد بوده، نیاز به تحقیق و توسعه فراوان داشته باشند و در نهایت توسط تیمی خبره و دانشمند محصولات آنها تولید شده باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *