حضور افق نیکان در هشتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری INOTEX

نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری با نام INOTEX تاکنون 7 دوره در کشور ایران برگزار شده است. این نمایشگاه بستری برای عرضه نوآوری و فناوری است برخلاف نمایشگاه­های مشابهی که صرفا عرضه و تبادل کالا را هدفگذاری کرده اند، هدف این نمایشگاه تبادل دانش فنی و تکنولوژی و مشارکت میان شرکتها و سرمایه گذاری روی طرح ها و استارتاپ هاست.

نمایشگاه INOTEX تلاش می کند که علاوه بر معرفی فناوری­های روز به صنایع بزرگ و متوسط، مشتریان محصولات فناورانه را به تولیدکنندگان آنها متصل کند و همچنین سرمایه گذاران را با فرصت­های سرمایه گذاری در طرح های فناورانه یا استارتاپ ها آشنا نماید.

نمایشگاه اینوتکس از سال 1390 تشکیل و به تدریج ضمن تکامل، بخش­های مختلفی از زیست­بوم کارآفرینی کشور را نیز دربر گرفت.

اولین دوره نمایشگاه با نام «نمایشگاه فناوری های پیشرفته روسیه» در 1 تا 3 اسفندماه 1390 و با حضور 52 شرکت روس در سالن حجاب برگزار شد. دومین دوره نیز با همین عنوان از تاریخ 7 تا 9 اسفندماه 1391 با حضور 72 شرکت روسی، اوکراینی و بلاروسی در همان مکان برگزار شد.

با توجه به گسترش استقبال از این نمایشگاه و درخواست سایر کشورها برای عرضه فناوری های خود به شرکتهای ایرانی، نمایشگاه از دور سوم به یک نمایشگاه بین­المللی تبدیل شد و نام «نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری» (International Innovation and Technology Exhibition: INOTEX) را برای خود برگزید. همچنین با توجه به نیازمندی­های نمایشگاه برای برگزاری هرچه حرفه ای تر آن، مکان برگزاری نمایشگاه نیز به محل دائمی نمایشگاه­های بین المللی تهران منتقل شد.

در طی ادوار سوم، چهارم و پنجم نمایشگاه، 629 شرکت فناور از 24 کشور مختلف در نمایشگاه حضور یافتند که دستاورد آن انعقاد 129 مورد تفاهم نامه و قرارداد بین شرکت­کنندگان می­باشد.

سرانجام در سال 1396 نمایشگاه اینوتکس به صورت آزمایشی و محدود میزبان برخی از استارتاپ­ها و نیز مخترعان کشور بود که با توجه به استقبال گسترده مخاطبان از این موضوع، دور هفتم این نمایشگاه در سال 1397 با حضور تمامی اجزای اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور برگزار گردید.

کدینگ حسابداری شرکت چیست؟

یکی از موضوعاتی که حسابدارها در تنظیم رویدادها و تراکنش‌های مالی در شرکت‌ها مد نظر قرار می‌دهند کدینگ حسابداری است. کدینگ نوعی دسته‌بندی عمومی حسابها در حسابداری است که معمولا این نوع دسته‌بندی از نوع درختی است. این دسته‌بندی درختی دارای لایه‌ها و کد‌هایی به عنوان سرشاخه و زیر شاخه است که در اصطلاح حسابداری به این نوع دسته‌بندی و شاخه گذاری‌ها کدینگ حسابداری گفته می‌شود.

لایه‌ها در اصل سطوح دسته‌بندی حسابدار برای صورت‌های مالی هستند که باعث طبقه بندی تراکنش‌های مالی می‌شوند. نوع شرکت و حجم معاملات شرکت در کدینگ حسابداری شرکتها نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. از کدینگ حسابداری عمدتا برای ارائه گزارش‌های مالی و تنظیم صورت‌های مالی و تراز مالی و دفتر مالی به کار می‌روند.

بنا بر تعاریف بالا در هر دوره حسابداری، حسابداران ممکن است یک کدینگ حسابداری جدید برای حساب‌های شرکت تعریف کنند. دقت داشته باشید که در کدینگ حسابداری چنانچه یک کد در لایه‌های زیرتر درج شود باید در لایه‌های بالاتر هم تعریف شده باشد و یا متصل شده باشد.

لایه‌های کدینگ حسابداری در شرکت ها

معمولا برای کدینگ حسابداری 4 لایه تعریف می‌شود:

 • لایه اول یا گروه حساب‌های شرکت: این لایه را گروه‌های ترازنامه و سر فصل‌های اصلی سود و زیان تشکیل می‌دهند. بنابراین می‌توان تمامی بدهی‌های جاری و غیر جاری، درآمدها و هزینه ها، سرمایه‌گذاران و حقوق مرتبط با آنها و ذی‌نفعان دیگر را در این لایه تعریف کرد. این لایه معمولا شامل اعداد یک یا دو رقمی است.
 • لایه دوم یا لایه حساب‌های کل: در این لایه معمولا صورت‌های حساب‌های مالی تعریف می‌شود. معمولا نیازها و فعالیت‌های شرکت از عوامل اصلی این لایه هستند و گروه حساب‌های شرکت را به ارقام کوچک تر تقسیم می‌کند که به حساب کل هم شناخته می‌شوند. در این لایه از ارقام 2 یا 3 رقمی استفاده می‌شود. البته برخی نیز اعداد یک رقمی در نظر می‌گیرند.
 • لایه سوم مرتبط با حساب‌های معین شرکت است: در این لایه تمامی حساب‌های کل به حساب‌های ریزتری تقسیم می‌شوند که در اصطلاح حسابداری به حساب معین معروف هستند. در این لایه کدها 2 رقمی تعریف می‌شوند.
 • لایه چهارم مرتبط با حساب‌های تفضیلی شرکت است. حساب‌های تفضیلی حساب‌های ریز شده معین هستند که در اصطلاح به حساب تفضیلی در حسابداری شناخته می‌شوند و در طبقه‌بندی شرایط راحت تری را ایجاد می‌کنند و شناسایی حساب را تسهیل می‌دهند. بهترین حالت برای تعریف کدهای این لایه استفاده از حساب‌های یونیک و منحصر به فرد است. این کار باعث می‌شود همه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای یک حساب منحصر به فرد و یک کد شناخته شده باشند.

البته گاها برای تعریف کدینگ از شرایط متفاوتی در حسابداری استفاده می‌شود. کدینگ حسابداری می‌تواند هر گونه عدد و یا حروفی را شامل باشد. برای این منظور اصولا سه نوع کدینگ دیده می‌شود :

 • کدینگ بر اساس حروف که مرتبط به حروف اول حساب هستند
 • کدینگ سریالی با استفاده از اعداد دنباله هم برای حساب ها
 • استفاده از کد دهی و یا سیستم کدینگ توده ای که مرتبط به یک دوره حسابداری است.

معمولا برای استفاده از سیستم کدینگ حسابداری این روزها از نرم‌افزار‌های مخصوص حسابداری استفاده می‌کنند، ولی استفاده از ابزارهای کامپیوتری مانند نرم‌افزار‌های اکسل هم می‌تواند توسط حسابداران حرفه ای مورد استفاده باشد. در برخی از سیستم‌های سنتی هنوز هم روش دستی و کاغذی معمول است و در همه این شرایط نحوه کد دهی و کدینگ حسابداری به عنوان یک تخصص خاص در دست حسابداران و با توجه به دستورالعمل‌ها و روش‌های حسابداری شرکت تعریف می‌شود.

برای ثبت شرکت حمل و نقل بین المللی چه باید کرد؟

شرکت حمل و نقل شرکتی است که در زمینه جابجایی کالا در داخل و خارج کشور (با رعایت قوانین جاری) فعالیت می‌کند. این نوع مجموعه شخصیتی حقوقی است که برای ثبت غیر از  انجام مراحل ثبت نیاز به اخذ مجوز دارد. شرکت‌های حمل و نقل جزء شرکت‌های تعاونی توزیع محسوب می‌شوند و برای تاسیس نیازمند حداقل نیاز به هفت نفر عضو و سرمایه اولیه 1.000.000.000 ریال است.

مؤسسین شرکت‌های حمل و نقل نیز می‌بایست حائز شرایطی باشند که مهمترین آن شرایط مدیر عامل معرفی است. مدیر عامل معرفی شده می‌بایست دارای شرایط ذیل باشد :

 1. تابعيت کشور جمهورى اسلامى ايران
 2. تدين به يکى از اديان رسمى کشور
 3. عدم سوء پيشينه
 4. عدم اعتياد به مواد مخدر
 5. انجام خدمت سربازى يا معافيت دائم از خدمت وظيفه
 6. داشتن حداقل ديپلم کامل متوسطه
 7. داشتن حداقل ۲۵ سال تمام
 8. داشتن ۵ سال سابقه کار در زمينه حمل و نقل بين‌المللى که از یکی از این روش‌ها قابل اخذ است:
  • تاييد سازمان يا وزارتخانه مربوط براى سابقه کار دولتى
  • تاييد سازمان تأمين اجتماعى مبنى بر پرداخت حق بيمه
  • روزنامه‌های رسمى کشور

توجه داشته باشید شرایط مندرج در این بند، می‌تواند با موارد زیر نیز جایگزین شود:

 • داشتن مدرک تحصيلى کارشناسى و بالاتر با دو سال سابقه کار
 • داشتن مدرک تحصيلى کارشناسى و بالاتر در رشته‌هاى تخصصى حمل و نقل، مديريت بازرگاني، مديريت اداري، بيمه و بانکداري، گمرک، اقتصاد و ترافيک، بدون سابقه کار

 1. داشتن گواهى گذراندن دوره مديريت حمل و نقل بين‌المللى
 2. عدم اشتغال در شغل در ساير شرکت‌ها (توجه داشته باشید که مديرعامل شرکت حمل و نقل بين‌المللى نمى‌تواند در ساير شرکت‌ها در سمت مديرعامل باشد)

برای سایر اعضاء نیز ارائه این مدارک ضروری است:

 • تصویر شناسنامه و مدارک تحصیلی
 • گواهی پایان‌خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت
 • برگه عدم سوء پیشینه

البته در مواردی جهت اخذ مجوز شرکت حمل و نقل بین‌المللی کالا در سازمان حمل و نقل کالا و پایانه‌های کشور در صورت احساس نیاز آزمونی برگزار می‌گردد که جهت شرکت در آن ارائه این مدارک ضروری است:

 • برگه عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد
 • داشتن حداقل 25 سال سن
 • گواهی پایان‌خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت
 • داشتن حداقل دیپلم کامل متوسطه
 • داشتن سابقه کار مفید اجرایی (برای مدرک دیپلم 8 سال، فوق دیپلم 6 سال، لیسانس 4 سال، فوق لیسانس 3 سال، دکترا 2 سال)

پس از شرکت در این آزمون و قبولی در آن، سه ماه فرصت برای متقاضیان در نظر گرفته شده است تا مدارکی از قبیل پیش‌نویس اساسنامه، شرکتنامه، و فهرست اسامی مؤسسین، و همچنین اجاره‌نامه یا سند رسمی دفتر کار را به اداره حمل و نقل کالا و پایانه‌های کشور تحویل دهند. در صورت تحویل کامل مدارک و انجام کامل مراحل در مرحله نخست مجوزی شش‌ماهه اعطاء خواهد شد که از سوی مؤسسین جهت انجام امور اولیه از قبیل امور گمرکی و اتاق بازرگانی و صدور گذرنامه برای رانندگان استفاده خواهد شد؛ والبته در این مدت نمی‌توانند فعالیتی در زمینه حمل نقل بیل المللی داشته باشند. پس از اتمام این دوره شش ماهه، سازمان حمل و نقل کالا و پایانه‌های کشور بعد از اخذ تاییدیه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران به صدور مجوز فعالیت 3 ساله اقدام می‌نماید.

توجه داشته باشید که پس از پایان سه سال، جهت تمدید مجوز اخذ شده رعایت شرایط ذیل لازم‌الاجرا است:

 • شرکت مدیرعامل تعاونی مذکور در دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت یا شرکت در همایش‌های آموزشی که این سازمان برگزار می‌کند.
 • نداشتن تخلف قاچاق که از سوی مراجع قضایی بررسی می‌شود.
 • ارزیابی نحوه فعالیت و عملکرد شرکت از سوی اتاق بازرگانی و سازمان صنایع و معادن

آورده نامحسوس استارت‌آپ در شرکت را چه باید کرد؟

مؤسسان یک استارت‌آپ معمولا در ابتدای کار، به جز دانش‌ فنی و یا دارایی‌های فکری مانند اختراع، علامت‌تجاری، طرح‌صنعتی و دارایی‌هایی که تحت کپی‌رایت قابل حمایت است چون نرم‌افزار‌ها، قالب‌ها و کد‌ها و یا سایر دارایی‌ها نامحسوس همچون کاربران و لیست مشتریان و غیره، آورده‌ی دیگری ندارند.

آیا این دارایی‌ها می‌تواند جزء آورده استارت‌آپ در شرکت منظور گردد و به ثبت برسد؟

هنگام تاسیس و ثبت شرکت به انواع شرکت‌های تجاری موجود در قانون ایران، نحوه شناسایی و برآورد این دارایی‌ها متفاوت است.

معمولا سرمایه‌گذاران به عنوان حامی مالی و معنوی، سرمایه‌ نقدی شرکت را هنگام ثبت تامین می‌کنند و با توجه به میزان حمایت و ارزش تجاری استارت‌آپ میان خود تقسیم سهام می‌نمایند.

آورده‌های‌ غیرنقدی استارت‌آپ که ارزش واقعی این شرکت را تعیین می‌کند چه وضعیتی دارد؟

معمولا دامنه، نرم افزار، اختراع، طرح ها و… پیش از تاسیس شرکت با نام اشخاص به ثبت می‌رسد و با توافق سهام‌داران جز دارایی شرکت قلمداد می‌شود اما در عمل مالکیت این دارایی‌ها به نام شرکت منتقل نمی‌گردد و همچنان در اختیار مدیران استارت‌آپی باقی می‌ماند.

این مساله زمانی منجر به بروز مشکل می‌گردد که سهامداران در هنگام نقل و انتقال‌سهام یا خروج از شرکت به اختلاف برخورد نمایند.

چه راه‌حل‌هایی برای این مسئله وجود دارد؟

 1. می‌توان برخی دارایی‌های‌ نامحسوس و غیر‌نقد استارت‌آپ‌ها را از طریق کارشناسی ارزیابی و قیمت‌گذاری نمود و همچون آورده نقد در سرمایه شرکت منظور نمود. همانطور که تاکید شد برخی از این دارایی‌ها قابل ارزشگذاری است.

 1. می‌توان با انعقاد تفاهم‌نامه‌ایی، مدیران استارت‌آپی را متعهد نمود در‌ قبال آورده نقدی سرمایه‌گذار، علاوه بر انتقال سهام شرکت، در دارایی‌های نامحسوس شرکت که به ثبت نرسیده‌است شریک نموده، و بدون اجازه سایر شرکا حق تصمیم‌گیری در خصوص نقل و انتقال اینگونه آورده‌ها یا بهره‌برداری شخصی را از خود سلب نماید.

در مجموع، دارایی‌های نامحسوس استارت‌آپ‌ها متعلق به شرکت است و بنیان‌گذاران نمی‌توانند به عنوان دارایی شخصی از آن بهره‌برداری نمایند یا اقدام به واگذاری و تصرف آن نمایند. اما از آنجا که اثبات تعلق دارایی‌های نامحسوس به شرکت تا حدودی دشوار است بهترین راه حل انعقاد قرارداد در این خصوص است.

برای تبدیل شرکت به شرکت دانش بنیان چه باید کرد؟

شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از ارکان مورد توجه در سیاست‌های اقتصادی کشور در حال حاضر هستند و حمایت از آنها جزو اولویت‌های دولت است. شرکت افق نیکان، پیشرو در زمینه ارائه مشاوره و کمک به ثبت و فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در سراسر کشور است.

تعریف شرکت‌های دانش‌بنیان

بر اساس ماده اول مصوبات مجلس و دولت در سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۱، شرکت دانش‌بنیان، یک مؤسسه یا شرکت خصوصی یا یک تعاونی است که در زمینه فناوری‌های روز و با ارزش افزوده بالا به خصوص در تولید نرم افزارهای مرتبط ایجاد شود.

طبق ماده دوم، شرکت‌های دانش‌بنیان شرکت‌ها یا مؤسساتی که در زمینه فناری‌های نوین و برتر، با ارزش افزوده بالا و به عبارتی در جهت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه فعالیت می‌نمایند.

جزییات بیشتر در این زمینه را می‌توانید در بخش دانش‌بنیان در سایت افق نیکان مطالعه کنید.

شرکت دانش‌بنیان چگونه به وجود می‌آید؟

برای ثبت یک شرکت دانش‌بنیان ابتدا باید شرکتی را بصورت حقوقی ثبت کرده باشید. اغلب توصیه می‌شود به دلیل ساختار منسجم و قانونی بسیار خوب شرکت‌های سهامی خاص، این قالب برای شرکت انتخاب شود اما با این وجود تفاوتی ندارد که شرکت شما تضامنی باشد، سهامی عام یا خاص باشد و یا حتی تعاونی و یا سایر شرکت‌های حقوقی باشد؛ آنچه حائز اهمیت است، داشتن یک شرکت حقوقی متناسب با قوانین تجاری ایران است.

ثبت شرکت دانش‌بنیان

اگر شرکت ثبت‌شده شرایط تبدیل به شرکت دانش‌بنیان را داشته باشد و خود را بر اساس ممیزی فکری و دانش خود، لایق استفاده از مزایای شرکت‌های دانش‌بنیان بداند، می‌تواند برای ثبت نام ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام کند.

برای این منظور باید دو نوع شاخص را در نظر داشته باشید. شاخص‌های عمومی و یا کلی، و شاخص‌های اختصاصی که به ترتیب زیر هستند.

شاخص‌های عمومی شرکت‌های دانش‌بنیان

 • طبق قانون شرکت‌های دانش‌بنیان، باید حداقل دو سوم موسسین این شرکت‌ها دو مورد از شرایط زیر را احراز نمایند:
 • مدرک لیسانس یا بالاتر داشته باشند
 • حداقل سه سال سابقه مدیریت و یا فعالیت علمی داشته باشند
 • یک اختراع داخلی و یا بین‌المللی ثبت شده داشته باشند
 • نیمی از درآمد شرکت از دستاوردهای علمی و پژوهشی شرکت در یک ساله اخیر باشد (اگر شرکت تازه تاسیس و در مرحله تجاری‌سازی است باید مشتری تضمینی داشته باشد و یا بازار هدف مشخصی داشته باشد)
 • شرکت باید حداقل به مدت 6 ماه برای حداقل 3 نفر بیمه رد کرده باشد

 

شاخص‌های اختصاصی شرکت‌های دانش‌بنیان

 • تولید کننده کالاهای در حوزه دانش‌بنیانی باشند
 • تولیدات شرکت باید دانش‌بنیان باشد و آن را در قالب کالای جدید عرضه کرده باشد و دانش آن باید کاملا در دست خود شرکت و به دست آمده باشد یعنی ایجاد و تولید دانش با استفاده از تحقیق و توسعه و کارهای علمی باشد.

در نتیجه شرکت‌هایی که شرایط فوق را داشته باشند می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارزیابی شرکت ثبت نام نمایند.

مدارک مورد نیاز برای ارائه توسط متقاضیان ارزیابی شرکت دانش‌بنیان

 • رزومه مشخص و دقیق شرکت
 • آخرین اظهارنامه مالیاتی مربوط به شرکت که برای سازمان مالیاتی کشور ارسال شده است
 • لیست بیمه شرکت و وضعیت حقوق و دستمزد و مزایای کارکنان شرکت

پس از ارائه این مدارک و ثبت درخواست در سامانه شرکت‌های دانش‌بنیان، زمانی برای ارزیابی شرکت توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان به شرکت اختصاص داده می‌شود و در صورت موفقیت در این ارزیابی، مراحل ثبت شرکت دانش‌بنیان انجام خواهد شد.

لازم به توضیح است که شرکت‌ها به همراه مدارک خود باید طرح دانش‌بنیانی خود را هم ارائه نمایند. در بررسی موضوع دانش‌بنیان بودن یک شرکت کلیه اطلاعات کارکنان، مدیران و سهامداران شرکت بررسی می‌شود تا مجوز دانش‌بنیان بودن صادر شود لذا لازم است شرکت شرایط خود را به خوبی در نظر داشته باشد.

پس از اینکه شرکت دانش‌بنیان ثبت شد، شرکت‌ها تنها برای مدت یک سال می‌توانند دانش و تحقیقات خود را در قالب طرح‌های صنعتی و تجاری ارائه نمایند و تنها یک بار این زمان برای یک سال دیگر تمدید خواهد شد. لذا شرکت‌هایی که می‌خواهند از خدمات شرکت دانش‌بنیان بهره مند باشند باید نهایتاً ظرف این مدت کالاها و خدمات دانش‌بنیانی خود را تجاری‌سازی و عملیاتی کنند.

در صورت عملی شدن ایده شرکت‌های دانش‌بنیان باید این شرکت‌ها محصولاتی را ارائه نمایند که نیاز به تحقیق و توسعه متوالی داشته باشد و اینگونه نباشد که با یک بار رونمایی و تجاری شدن قابلیت رشد و بهبود دیگر نداشته باشد و با تحقیق و توسعه بهتر نشود.

حمایت‌های دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان

 • معافیت از پرداخت مالیات
 • دریافت عوارض حقوق گمرکی
 • بهره‌مندی از سود بازرگانی
 • بهره‌مندی از عوارض مالیاتی برای 15 سال
 • استفاده از تسهیلات با سود کم و بازپرداخت طولانی مدت و حتی بی‌بهره

به یاد داشته باشید که شرکت‌هایی می‌توانند ادعای دانش‌بنیان بودن محصولات خود را داشته باشند که ضمن اثبات مبنای علمی و تحقیقاتی محصولاتشان، این محصولات دارای پیچیدگی‌های فنی زیاد بوده، نیاز به تحقیق و توسعه فراوان داشته باشند و در نهایت توسط تیمی خبره و دانشمند محصولات آنها تولید شده باشد.